Od 2003 roku wspieramy naszych klientów w ich działaniach w marketingu internetowym. Jesteśmy certyfikowanymi specjalistami Google Analytics i AdWords.

Konwersje! Sprawdź jak działa Twoja strona

zanim zwiększysz budżet na reklamę

8 maja 2018/0/5
Home / Blog / Google Analytics / Nie zwiększyłem ruchu o 1000%. Zwiększyłem konwersje z 2 do 4%!
Konwersje są fajne

Po raz kolejny ujrzałem dzisiaj wpis o zwiększeniu ruchu na stronie, który sprowokował mnie do przygotowania tego artykułu. Dowiesz się z niego czy możesz wycisnąć więcej z aktualnego ruchu i jakie elementarne działania trzeba podjąć przed uruchomieniem kampanii marketingowych. Miłej lektury!

Śledząc blogi i fanpage wielu agencji SEO/SEM widziałem wiele case study o tym jak zwiększyliśmy ruch na stronie o 200, 500, 1000 czy 3000% w ciągu 2 tygodni, miesiąca czy dwóch.

Dlaczego ruch nie jest najważniejszy

Niestety, zawsze mi brakuje w takim tekście odpowiedzi na pytanie, dlaczego nikt nie przeanalizował wartości dotychczasowego ruchu na stronie. Nigdy w artykułach, które czytałem nie znalazłem tej informacji. Może dało się wycisnąć z niego więcej? Może problem leżał w budowie strony i stąd niski współczynnik konwersji? Niejednokrotnie zadawałem autorom tych artykułów pytanie “Co z konwersją?”. Wiesz jaką otrzymywałem zwykle odpowiedź? “To tajemnica”, “Wzrosła”.

Za co konkretnie odpowiada u Ciebie agencja SEO

Wróćmy zatem do początków pozycjonowania. Kiedyś faktycznie klienci i agencje chciały być w TOP10, TOP5, a najlepiej w TOP1 na określone słowo kluczowe. Takie słowo generowałoby im duży ruch. Agencja SEO wystawiłaby fakturę, ruch by się zwiększył, tylko co z konwersjami? Ilościowo zanotowalibyśmy wzrost, ale procentowo zawsze pewnie stanowiłyby ten sam odsetek od 1000, 10 000 czy 100 000 użytkowników załóżmy 1-3%.

Jeśli wiesz jaki procent użytkowników dokonuje konwersji na twojej stronie, to już jest nieźle. Jeśli wiesz, w którym kroku ścieżki zakupowej następuje największy wyciek użytkowników to możemy przejść do tematu, który chcę omówić. Jeśli tego nie wiesz, to zachęcam do mojego poprzedniego artykułu o współczynniku odrzuceń i wyjść.

Powiedz mi jaki masz współczynnik konwersji.

Dochodzimy do sedna problemu, czyli jak wiele zależy od budowy naszego sklepu internetowego lub strony www. O jaki % jesteśmy w stanie zwiększyć konwersję modyfikując ścieżkę zakupową lub poszczególne jej kroki?

Zmiana o 0,5% czyli zwiększenie współczynnika konwersji do 3,5% przy 100 000 użytkowników pozwala nam zwiększyć liczbę zamówień z 3000 do 3500 tysiąca zamówień. Jest to 500 zamówień więcej czyli prawie 17% wzrost!

Co w przypadku gdybyśmy jednak przy ruchu 10 000 zwiększyli współczynnik konwersji 2 do 4% – 100% wzrost liczby zamówień. Nagle z 200 robi nam się 400.

Oczywiście moje założenia są hipotetyczne, a osiągnięcie wyników o jakich piszę nie jest łatwe i możliwe w krótkim okresie czasu. Wymaga umiejętności analitycznych i poprawnie skonfigurowanego kodu Google Analytics na stronie, a także niejednokrotnie przeprowadzenia testów A/B. Wymaga przeanalizowania budowy ścieżki ze specjalistą od UX (user experience), szczególnie tych podstron, na których użytkownicy kończą swoją wizytę i uciekają od nas.

Co może zaburzyć finalizację zakupów:

 • wyświetlanie zbyt dużo zbędnych informacji rozpraszających użytkowników
 • zbyt skomplikowany formularz zamówienia
 • nieintuicyjny proces składania zamówienia
 • strona/sklep niedostosowany do urządzeń mobilnych – brak możliwości sfinalizowania transakcji

Co może pomóc w finalizacji zamówienia:

 • utwierdzenie klienta, że powinien sfinalizować zakup “Dołącz do setek zadowolonych klientów”, “Bezpłatny zwrot w ciągu 30 dni” itp
 • uproszczenie formularza
 • krótka ścieżka zakupowa
 • szybko działająca strona
 • wyręczaj użytkownika, jeśli ma użyć w innym miejscu w formularzu wprowadzonych danych pozwól mu je przenieść jednym kliknięciem
 • jasno i precyzyjnie wybieraj nazwy przycisków, nie używaj Wyślij, Zatwierdź. Zatem kiedy tworzysz formularz rejestracyjny określ co dokładnie zostanie wykonane “Zarejestruj nowe konto” albo co może użytkownik zyskać, aby poprawić konwersję strony “Utwórz moje bezpłatne konto”.
 • formatowanie wprowadzania danych.

Istnieje wiele narzędzi dzięki którym możesz nagrać zachowanie użytkowników, a później je odtworzyć. Nie są to narzędzia idealne, ale mogą pomóc znaleźć krytyczne błędy będące przyczyną ucieczki potencjalnych klientów z twojej strony. Uruchomienie ich jest banalnie proste, a niektóre z nich są bezpłatne, zatem do dzieła.

Ja polecam:

Zastanawiasz się pewnie dlaczego warto poświęcić wiele uwagi rzeczom, o których piszę przed rozpoczęciem działań marketingowych?

Ponieważ wystarczy poprawić kilka niewielkich elementów w witrynie, mających znaczny wpływ na zachowanie użytkownika. Jeśli masz wątpliwości zastosuj test A/B w swoim sklepie internetowym. Już wkrótce napiszę o nich więcej.

Podsumowanie

Teraz drogi czytelniku wróćmy do agencji SEO. W wielu agencjach pracują wykwalifikowani specjaliści od działań onsite i off site. Potrafią doskonale zoptymalizować stronę by była przyjazna dla wyszukiwarek. Pracują tam kreatywni copywriterzy, którzy stworzą świetne teksty. Niestety w wielu agencjach brakuje specjalistów od UX i CX, brakuje osób, które doskonale znają się na analityce internetowej, które pomogłyby Ci zrozumieć w jaki sposób działa Twoja strona i co można poprawić by działała lepiej.

Właśnie Twoje oczekiwania wobec agencji znacząco wzrosły i może po tym artykule zapytasz się nawet swojej, na którym kroku ginie Ci najwięcej użytkowników, co możemy poprawić na ścieżce zakupowej. Musisz mieć jednak świadomość, że naprawdę dobre agencje nie świadczą usług pozycjonowania za 400 zł miesięcznie. Analityk internetowy to jeden z zawodów, w którym zarobki są wysokie.

Musisz się jednak zastanowić, czy stać Cię na działania marketingowe i utratę potencjalnych klientów – nie wprowadzając żadnych modyfikacji na stronie. Czy może zwrócić się do specjalistów, których działania zwiększą obroty w Twojej firmie i są w stanie wycisnąć więcej z dotychczasowego ruchu na Twojej stronie.

Przekonany? Mam nadzieję, że tak. Niewiarygodne jest to jak niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ na działanie Twojego biznesu. Analityka internetowa to jeden z niewielu obszarów, który pozwala jednocześnie poprawić wyniki finansowe firmy oraz podnieść poziom satysfakcji Twoich klientów. Niewielka zmiana, może zdecydować o zbudowaniu przewagi Twojej firmy! Do dzieła!

Masz problem?

Potrzebujesz audytu kampanii, strony, sklepu internetowego, konfiguracji narzędzi analitycznych?

Skontaktuj się z nami, już dziś! Napisz na hello@converslab.com

Bądź na bieżąco! Zapisz się na newsletter.

Navigation
 Tylko wartościowe informacje, dla prawdziwych SEMITÓW
Subskrybuj bezpłatny Newsletter
i odkrywaj z nami Internet
ZAPISZ
*Wyrażam zgodę na otrzymywanie treści handlowych w tym newslettera środkami komunikacji elektronicznej zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłanymi przez Converslab.com, w imieniu własnym jak i na zlecenie osób trzecich.